УЗД нирок: як розшифруватиУ здорової людини апріорі нічого не повинно боліти, тим більше нирки. Тому що нирки – найважливіший орган сечовидільної системи. Вони виступають в ролі фільтра, за допомогою якого, організм позбавляється від шкідливих речовин. Регулюють баланс рідини і впливають на гомеостаз.

Якщо іноді потягує поперек або утруднене, хворобливе сечовипускання, то рекомендують перевірити стан нирок і системи сечовипускання в цілому.

Для проведення ультразвукової діагностики сечовидільної системи знадобиться апарат УЗД з трансдюсорамі, гель на основі гліцерину. Обстеження безпечно і безболісно, ​​прийти потрібно з повним сечовим міхуром.

Метод узі високоінформативний, дозволяє отримати результати патологій нирок і системи виділення.

У чому полягає нормальна підготовка пацієнта до процедури ультразвукової діагностики сечовидільної системи?

За 2-3 дні потрібно перестати приймати газообразующие продукти. Гази збираючись в кишечнику завадять нормально розглянути орган. Отже, виключіть з меню бобові, молочні продукти, капусту, виноград, чорний хліб. Ще краще пропити в дозуванні, зазначеної на упаковці активоване вугілля або аналоги.

У нормі за годину до обстеження ультразвуком випийте води не менше 850-1000 мл. Відповідно, відвідувати туалет не потрібно. До кабінету на кушетку захопіть пелюшку і серветки, щоб видалити гель з живота.

Як проводиться УЗД нирок?

УЗД нирок: як розшифрувати

Щоб доктор краще розглянув на моніторі внутрішній орган при ультразвуковому дослідженні нирок використовується метод, який називається поліпозиційне, тобто орган вимірюється в різних площинах при русі.

Пацієнту необхідно лягти на кушетку спиною при цьому звільнити область живота до лобка, бічні поверхні тіла. Далі потрібно слухати доктора, може знадобитися повернутися на бік, вдихнути, видихнути або затримати дихання. Іноді дослідження проводять у вертикальному положенні.

Для кращого ковзання і ультразвукового сигналу використовується спеціальний гель, він нешкідливий і безбарвний, безпечний для шкіри і одягу, після процедури залишки його видаляються серветкою.

Що дивиться лікар під час ультразвукового дослідження?

Доктор робить заміри, перевіряє стан, кількість і структуру органу виділення:

  • Оцінює кількість. Нормою вважається наявність у людини пари нирок, зліва і справа.
  • Візуалізує розташування і рухливість. У нормальному стані нирки розташовуються на рівні 1-2 поперекового хребця і 12 грудного. Ліва може бути трохи вище правої, але її рухливість не повинна бути надмірною. В іншому випадку можна припустити нефропатоз, який зажадає лікування.
  • Вивчає розмір і форму парного органу. Нирка має форму бобу, увігнуту зсередини і опуклу зовні. Поверхня пронизана артеріями і судинами. Якщо вона збільшена це ймовірність застою або запального захворювання. Маленька за розміром нирка характерна для хронічних захворювань, дистрофії.

Нормативні показники дорослої людини:

Товщина – Від 4 до 5 см

Довжина – від 10 до 12 см

Ширина – від 5 до 6 см

 • Структура тканини органів повинна бути однорідною, товщина паренхіми в нормі від 1,5 до 2,5 см. З віком стоншується і доходить до 1,1 см в 60-65 років.
 • У мисках (порожнинах) нирок не повинно визуализироваться каменів, піску. Якщо в процесі діагностики ультразвуком лікар виявляє камені, то його завдання їх виміряти, адже вони можуть викликати закупорку сечоводу при русі.

Які існують норми показників для дітей?

УЗД нирок: як розшифрувати

Процедура діагностики узі нирок у дітей технічно проводиться так само як у дорослих. Дітей укладають на спину на кушетку, при цьому для датчика відкривають область живота до лобка і бічні поверхні тіла. Гель трохи прохолодний і якщо дитина розуміє слова, то можна йому пояснити, що це ненадовго і потім гель зітруть серветкою. Також дитина від 1,5 років вже може повернутися, встати і подихати.

Якщо ультразвукова діагностика робиться зовсім малюкові, який поки не розуміє слів, то його слід відвернути.

Огляд парного органу роблять на наповнений сечовий міхур. Зробити повний сечовий міхур діткам непросто, але лікарі рекомендують алгоритм: новонародженому і дитині до 1 року за 20 хвилин дати 100 мл рідини (води, соку), а старше двох років обсяг рідини повинен становити з розрахунку його ваги, 10 мл на 1 кг ваги.

Перш ніж напоїти малюка дайте йому помочитися!

Щоб гази не перешкодили нормальному ультразвукового дослідження не варто годувати дитину фруктами, сирими овочами, хлібом і кисломолочної продукцією примирено добу до процедури.

Узі нирок норма для дітей робити окремо, ліву і праву, так як органи ще продовжують формуватися. Також звертають увагу на стать, вік, зріст і масу тел малюка. Результати у дівчаток можуть відрізнятися від розмірів нирок у хлопчаків.

До моменту народження дитини його нирки ще не сформовані повністю! Лише ближче до напівроку поверхню нирок малюка набуває нормальних розмірів і форму.

Коли батьки на руки отримали висновок узі нирок розшифровка повинна проводиться фахівцем в галузі дитячої урології або нефропатологом мають досвід роботи з малюками.

возрастпоказательРазмер лівої нирки, ммРазмер правої нирки, мм Перші 2 місяці жізнітолщіна довжина шіріна13,6-30,2 40-71 15,9-3118-29,5 39-68,9 15,9-31,5 3-6месяцевтолщіна довжина шіріна19 -30,6 47-72 17,2-3119,1-30,3 45,6-70 18,2-31,8 1-3 годатолщіна довжина шіріна21,2-34 55,6-84,8 19,2 -36,420,4-31,6 54,7-82,3 20,9-35,3 До 7 леттолщіна довжина шіріна21,4-42,6 67-99,4 23,5-40,723,7-38,5 66 , 3-95,5 26,2-41

Які захворювання можна виявити після того як розшифровка УЗД нирок зроблена?

В результаті діагностики сечовидільної системи можна виявити ознаки таких захворювань:

 • Пієлонефрит або гломерулонефрит
 • Мочекам’яна хвороба
 • Тромбоз ниркової вени
 • простатит
 • Пошкодження сечового міхура, нирок
 • блок нирки

При цьому на моніторі УЗД лікар побачить виникли абсцеси, пухлини або кісти, камені.

Кому показано пройти діагностику нирок ультразвуком?

УЗД нирок: як розшифрувати

Привертає лікуючий лікар, але задуматися варто якщо є такі симптоми і стану, отже, якщо:

  • Часто турбують болі в попереку, на рівні нижньої частини спини, є набряки, пастозність кінцівок.
  • Тримається висока температура тіла.
  • Є підозра на запалення нирок.
  • Пацієнт відчуває проблеми при сечовипусканні (біль, різь).
  • Жінкам при вагітності, так як збільшується навантаження на нирки.
  • Є порушення з боку ендокринологічної системи.
  • В анамнезі діагностовано захворювання органів серця і судин.

Для підтвердження захворювань нирок та сечовидільної системи може знадобитися здати:

 • Загальний і біохімічний аналіз крові.
 • Аналіз сечі загальний і спеціалізовані пробу по Нечипоренко, по Земніцкого.

Зробити узі нирок і системи сечовиділення можна в державних поліклініках або приватних консультативно-діагностичних центрах. Бажано мати при собі направлення від лікаря, але якщо його немає, то вас теж візьмуть.

На руки видадуть розшифровку ультразвукового дослідження внутрішніх органів і з ним потрібно звернутися до лікаря для призначення лікування. Однак, володіючи первинною інформацією про нормативні показники стану нирок вам самостійно простіше буде зробити інтерпретацію результатів, адже на жаль лікарських помилок, ніхто ще не відміняв.Залиште перший коментар

Відповісти

Your email address will not be published.


*