Ущільнення і почервоніння шкіри над оком: герпес століття, або «ячмінь»Повіки – це бар’єр, який захищає очі від шкідливого впливу навколишнього середовища, в тому числі і від шкідливих мікроорганізмів. Саме тому на даній ділянці обличчя часто з’являються різного роду запалення. Не завжди людині без медичної освіти легко визначити, що ж саме привело до почервоніння і ущільнення шкіри над оком або під ним: герпес століття або банальний «ячмінь». Нижче ви познайомитеся з деякими особливостями герпетичної інфекції, але це не скасовує необхідності консультації лікаря. Коли мова йде про очі, потрібно бути гранично обережними.

Особливості герпесної ураження повік

здорова шкіра
Чи буває герпес століття? – поцікавитеся ви. Адже всі звикли, що він зазвичай проявляється на губах, в крайньому випадку, на носі. Однак герпесная інфекція настільки всюдисуща, що, по-перше, підхопити її не складає труднощів, а, по-друге, «виповзти» на шкіру вона може на будь-якій ділянці тіла. Зазвичай висипання локалізуються саме там, де відбулося зараження. Так як саме повіки закривають очі від мікробів, то нерідко інфекція осідає на них.

Коли це відбувається, вірус проникає всередину через слизову або дрібні пошкодження на шкірі. Там він перебуває в крові, яка безперешкодно доставляє його до трійчастому нерву, що знаходиться в передній частині голови. Саме в нервових волокнах вірус і осідає. Це головна причина, чому герпесная інфекція настільки живуча. У тканинах нерва вона недоступна ні для імунітету, ні для будь-якого з відомих видів лікування. Тому якщо ви вже заразилися, то це назавжди.

Трійчастий нерв носить таку назву через те, що складається з трьох відростків. Верхній знаходиться в очній і лобової частини обличчя. Так як зазвичай уражається як раз це відгалуження нерва, то герпес на верхній повіці виникає найчастіше. Рідше він поширюється на обидва століття і далі по нерву на все обличчя, приводячи у важкій невралгії.

При первинному зараженні симптоми слабо виражені. Якщо хвороба перейшла в хронічну форму, то її рецидиви можуть виявитися досить важкими і важко піддаються лікуванню.

Види та шляхи передачі вірусу

Герпес на століттях викликається дією інфекції двох типів:

 • Вірус першого типу – саме він викликає «застуду» на губах і болячки на носі.
 • Вірус третього типу (або Варіцелла Зостер) – причина вітрянки у дітей та оперізувального лишаю у дорослих.

Обидва віруси легко передаються від людини до людини. Більш того, вони дуже поширені. Більше 90% всіх людей планети є їх носіями, тому знайти джерело інфекції «не складає труднощів». Вона знаходиться в крові і слині, через що будь-який контакт може стати вирішальним.

Необов’язково, щоб у хворого був саме герпес століття. У нього може бути підвищення температури на губах, а вірус з них разом з мікроскопічними крапельками слини по повітрю перенесеться на ваше обличчя. Найбільш часті шляхи зараження це:

 • повітряно-крапельний;
 • поцілунок;
 • предмети гігієни і побуту;
 • самозараження.

Трохи зупинимося на останньому пункті. Якщо у вас є висипання де-небудь на обличчі або тілі, будьте гранично обережні. У бульбашках міститься велика кількість вірусів, і коли ви торкаєтеся їх руками, то можете занести інфекцію куди завгодно. Так, якщо почухати болячку на губах, що не помити після цього руки і потерти очі, то можна дістати герпес на нижньому столітті.

Фактори ризику

Герпес під оком
Хоч більшість з нас і є носіями інфекції, але далеко не всі страждають від висипань на століттях. Від чого це залежить? Від стану імунної системи. Поки вона справляється зі своєю захисною функцією, нічого страшного не відбувається. Вірус знаходиться в сплячому стані. Але якщо щось трапляється (наприклад, людина захворює на грип) інфекція починає посилено розмножуватися, поки імунітет займається зовсім іншою хворобою.

Герпес на століттях, який ви бачите на фото, може розвиватися через наступних факторів:

 • гострі інфекційні захворювання;
 • сильні стреси;
 • виснаження організму;
 • запальні процеси на очах (через них знижується місцевий імунітет);
 • переохолодження або зайве вплив ультрафіолету;
 • імунодефіцити.

Також герпетична інфекція любить рецидивировать у жінок перед менструацією і під час вагітності, так як в ці періоди імунітет також слабшає.

симптоми захворювання

Герпес на столітті виглядає так само, як і на інших ділянках обличчя, що прекрасно видно на фото. Саме ці дрібні прозорі бульбашки є характерними для даного захворювання і їх важко сплутати з чимось іншим. Розвивається запальний процес поетапно, починаючись з непримітних ознак. 1. Передвісники – свербіж, біль, печіння, почервоніння і набряк повік. При таких симптомах хвороба легко сплутати з кон’юнктивітом, що часто і відбувається. Так людина втрачає важливе для лікування час, коли можна зовсім попередити появу висипу.
 2. Висипання. Ми вже говорили про те, що найчастіше герпес проявляється на верхньому столітті, як на фото. Бульбашки спочатку вискакують по одному, а потім їх стає багато, і вони зливаються в групи, утворюючи як би грона. Рідина всередині бульбашок прозора. Тільки якщо приєднується вторинна інфекція, вміст каламутніє і перетворюється в гній.
 3. Відкриті рани. Через кілька днів, в залежності від кількості висипань, бульбашки лопаються і утворюються яскраво-червоні виразки. У цей період важливо стежити за тим, щоб не занести в них додаткову інфекцію.
 4. Корки. Як тільки ранки починають гоїтися, вони покриваються жовтими досить товстими корками, які не можна чіпати і здирати. Якщо вони заживуть самі, то ніяких шрамів не залишиться.

запалена шкіра
Іноді висип може поширюватися настільки сильно, що герпес переходить на брови, як це видно на фото. Нічого сильно небезпечного в цьому немає, але подібна ситуація вказує на те, що імунній системі потрібна термінова допомога. При ураженої верхньої гілки трійчастого нерва висип нерідко має чіткі обмеження від середини носа до середньої лінії лоба. Часом вона може переходить навіть на слизову очного яблука.

Крім зовнішніх ознак, може спостерігатися підвищення температури тіла, озноб, головний біль, збільшення локальних лімфовузлів.

Специфічні симптоми і ускладнення

Перед цим ми з вами розглянули загальні ознаки і фото герпесу на століттях. Однак захворювання може супроводжуватися і вкрай специфічними симптомами, які характерні лише для цієї локалізації висипу.

Серед них розрізняють:

 • дискомфорт і сухість в очах, ніби туди насипали піску;
 • сльозотеча;
 • світлобоязнь;
 • біль в очах;
 • підвищена стомлюваність очей;
 • затуманення і почуття пелени.

Сильне поширення висипу і герпес на бровах – безпечне ускладнення. Куди страшніше, якщо інфекція зачепить сам нерв. Таке часто трапляється, якщо захворювання було викликано вірусом третього типу і є одним із проявів оперізувального герпесу. У цьому випадку спостерігаються сильні болі в тій області, де знаходиться уражена гілка нерва. Може розвинутися погіршення зору і навіть сліпота, тимчасова або постійна.

Якщо ж інфекція поширилася по всьому нерву, то це часто призводить до хворобливих скорочень лицьових м’язів, так званим тікам, а також до їх часткового або повного паралічу. Однак не поспішайте хвилюватися. Таке відбувається вкрай рідко і у людей з сильно зниженим імунітетом.

Як зміцнити імунітет. Калина і мед. Пам’ятка!

Як зміцнити імунітет

Форми герпесу століття

Герпес на століттях може відрізнятися вагою проявів, чому безпосередньо залежить його лікування. Розрізняють три форми захворювання:

 • Абортивна – характеризується появою червоних плям навколо очей, які безслідно зникають після того, як настає одужання.
 • Геморагічна – бульбашки наповнені кров’яним вмістом. Вони утворюють великі групи, зливаючись один з одним.
 • Гангренозная – після розтину бульбашки, утворюється виразка, яка довго не загоюється і зачіпає глибокі шари шкіри. Через це залишаються шрами, а також є ймовірність деформації століття (заворот, виворіт).

Перша і друга форми виліковуються легко при застосуванні найпростіших засобів. Третя вимагає комплексного підходу і спостереження лікаря.

лікування захворювання

Лікування герпесу на столітті очі має здійснюватися під наглядом офтальмолога. Його основою є противірусна терапія, мета якої знизити активність інфекції і перевести її в сплячу форму. Застосовуються як мазі, так і таблетки з такими активними компонентами, як ацикловір, фамцикловір і валацикловір.

Допускається також використання антисептиків. Вони знезаражують поверхню проблемної ділянки шкіри і не допускають його повторного інфікування. Особливо це важливо на етапі бульбашок і виразок. При підборі засобів слід бути обережними з тими, в яких міститься спирт, так як їм можна обпалити ніжну слизову внутрішньої сторони століття або очного яблука.

Лікування герпесу на нижньому або верхньому столітті може включати застосування жарознижуючих або болезаспокійливих, якщо це необхідно. Часом хворий при оперізуючий герпес в цій частині особи відчуває настільки сильні болі, що без седативних засобів не обійтися.

Добре під час лікування дотримуватися дієти з виключенням солодких, борошняних і шкідливих продуктів, вживати вітамін С, багато відпочивати, відмовитися від куріння і алкоголю. Здоровий спосіб життя допоможе не тільки швидше одужати, але і відстрочити наступний рецидив.

Відео. Як лікувати герпес

Будь то герпес на брови, століттях або очах, намагайтеся менше нервувати, адже це тільки посилить його перебіг. Позитивний настрій прискорить одужання. Намагайтеся дотримуватися всіх порад лікаря і не займатися самолікуванням, тоді хвороба відступить надовго.Залиште перший коментар

Відповісти

Your email address will not be published.


*